Birçok insanımız uzmanlara başvurmadan kendi aralarında formüller üretiyor ve bu formüller insanların sağlığına zarar verebiliyor. Kimi zaman kilo vermeye sağlasa da bu diyetler geçici olmakla birlikte kalıcı zararlar verebiliyor.

Halk arasında Kilo Alımı Hakkında Bilinen Doğru ve Yanlışlar bir göz atalım:

Diyet yapan insanlar kan şekerlerinin düştüğünü iddia ederek hemen şeker yemeye sarılırlar oysa ki şeker yendiği zaman insulin salgılanması sonucu açlık hissi verir. İnsanların bu iddialarının diyetle bir alakasının olmadığı doğrulanmıştır, çünkü yediğimiz bütün besinler bir şekilde glikoza dönüşürler ve bu şekilde de insanın diyete bağlı olarak kan şekerinin düşme ihtimali ortadan kalkmış olur.

Kilo Alımı

Alkol şişmanlatır mı?

Sorusu genelde hep gündemdeki yerini korumaktadır. Fakat alkol çeşitleri içerdiği bir takım maddeler sayesinde diğer besin türlerinden veya içecek türlerinden daha az kalori içerir. Bu soruya evet alkol şişmanlatır diyenlerin atladığı bir nokta, alkol alınırken yanında yenen meze, cips vb. gıdalardır Unutmayın ki alkol alırken yanında yenen meze, cips ve çeşitli gıdalar alkolden katlarca fazla kalori içerir ve kalıcı olarak yağa dönüşürler.

Çok su içmek zayıflatır mı?

Sorusunun cevabı aslında kolaydır. Günlük hayatta içtiğimiz suların bizim zayıflamamıza bir etkisi yoktur. Ancak bir diyet programı dâhilinde içilen sular vücuttaki toksin oranını düşürdüğünden dolayı yararlıdır. Mineral bakımından zengin sular diyete bağlı olarak alınan besinlerin sonucunda oluşan eksikleri tamamlamak için bir etkendir.

Bununla birlikte sauna vb. sıcak ortamların zayıflattığına dahil düşünceler kesinlikle yanlıştır. Unutmayın ki sıcak ortamlarda vücuttan eksilenler yağ vb. maddeler değil sudur.Bu sebepten dolayı fazla sıcak ortamlarda durarak vücudunuzdaki suyu kaybetmeniz sağlığınız açısından zararlı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir