Beslenme

Alabalık Köftesi

206Görüntülenme

İçindekiler

Somongiller ailesinden gelen alabalık pek çok kişinin sevdiği bir balık türü. Balık zaten her zaman yenmesi gereken bir besin, diyetisyenler haftada iki kere yenmesi gerektiğini söylüyorlar. Alabalık da özellikle uygun fiyatıyla her keseye uygun. Alabalığın en bilinen pişirme yöntemi yağda kızartmak. Özellikle tere yağında ve mısır unuyla yapılan kızartma çok seviliyor.

alabalık köftesi
alabalık köftesi

Alabalık Yapımı

Bunun yanı sıra alabalığı buğulama da yapabilirsiniz. Bu pişirme yöntemi çok daha sağlıklı. Soğanları halka halka doğrayıp üzerine balıkları yerleştirin. Sonrasında domates, biber, tuz, karabiber ve iki üç dilim limon koyun. Az sıvı yağ ekleyin. Bildiğiniz buğulama balık tarifi ile pişirilen alabalık da çok lezzetli oluyor. Ama alabalıktan yapılan köfteyi hiç denediniz mi? Gene bildiğiniz köfte tarifi ile  yapılan bu yemekte kıymanın yerine alabalığın haşlanmış ve kılçıklarından ayıklanmış beyaz etini koyuyorsunuz.

alabalık köftesi tarifi
alabalık köftesi tarifi

Alabalığın kılçığı zaten pişince bütün halinde çıkıyor. Haşlanmış balık etini, iki yumurtayı, rendelenmiş soğanı, bayat ekmek içlerini, tuzu ve biberi yoğurarak hazırladığınız köfte harcını küçük parçalara bölerek az yağda kızartın. Yanında sunacağınız salata ile bütün misafirlerinize rahatlıkla sunabileceğiniz bir yemek olacaktır. Ama gene kızartma olacağı için buğulama yöntemi ile yapılan alabalığı tercih edebilirsiniz. Alabalık kılçıksız bembeyaz eti ile kolayca yendiği için çocuklar için de ideal bir öğün.

Bir cevap yazın