Beslenme

Alkali Gıda Tüketiminin Önemi

67Görüntülenme

Besinlerin kimyasal yapısı ile ilgili bir terim olan alkali; asidin zıddıdır ve asit baz çözelti derecesini gösteren pH (Power of Hydrogen-Hidrojenin Gücü)  ölçü birimi ile derecelendirilir. 1-14 arası göstergeye göre 1-7 arası sıvılar asit, 7-14 aralığı alkalidir. Sindirim sisteminde kilo almaya direkt etkisi olan asitli besinler tüketilmeden dengeli ve sağlıklı beslenme yöntemi ise ”Alkali Diyeti” dir. İnsanın normal biyokimyasal yapısında pH değeri 7.4 yani alkalidir. Bu değeri korumak için de alkali sıvı ve asitli gıdalar tüketmeye dikkat edilmelidir.

ph tablosu
ph tablosu

Günde en az 2 litre alkali su alımı gerçekleşmelidir. 1 litre suya 1 yemek kaşığı kadar karbonat (veya İngiliz sodası) atılıp karıştırılması ile en basit şekilde alkali su elde edilebilir.

Alkali Asidik Gıda Maddeleri

Salatalık,soya filizi, pazı, çörek otu, ıspanak, hindiba, kırmızı ve kara turp, brokoli, kuşkonmaz, soya lesitini, karpuz, ısırgan otu, çörek otu, nane, zerdeçal, zencefil, karbonat, hurma, zeytinyağı, işlenmemiş doğal tuz asidik oranı en düşük olan alkali besinlerdendir. Tüm işlenmiş gıdalar, işlenmiş etler, tuz, kola, kahve, şekerli gıdalar, unlu ürünler, alkol, kızartmalar vücutta asit oluşturan maddelerdir.

alkali gıda
alkali gıda

Alkali/Sağlıklı, Asidik/Sağlıksız  olarak besinleri sınıflandırma ve ona göre tüketerek dengeli beslenme ile sağlıklı bir şekilde zayıflanabilir. Obezite, kalp damar hastalıkları, sindirim sistemi rahatsızlıklarının temelinde yer alan asidik gıda tüketiminden vazgeçilmeli alkali besinlere yönelmelidir. Alkali gıdalar ile beslenme, diyet yapmak yerine daha çok bir yaşam stili olmalıdır. Yaşam kalitesini arttırmak için önce vücut mekanizması doğru yönlendirilmelidir.

Bir cevap yazın