Sağlıklı Yaşam

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendiren Çaylar

311Görüntülenme

Üsküdar Üniversitesi NPISTANBUL Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, kış aylarında bağışıklık sisteminizi güçlendirebilecek bitki çayları ile ilgili tavsiyeler verdi.

Kuşburnu

kuşburnu çayı

Kuşburnu C vitamini açısından zengin olan bir çay türüdür. Havaların değişken olduğu dönemlerde günde 1 fincan kuşburnu çayı tüketerek bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz.

 

Ihlamur

ıhlamur çayı

Hastalıklarda ilk akla gelen ıhlamur aslında bitki çayı olarak düzenli bir şekilde tüketilmesi gereken bir çay türüdür. Bitki çayları arasında en lezzetli olanlarından olan ıhlamuru hastalıklara karşı etkili bir kalkan olarak kullanabilirsiniz.

Chai Barahatlı Çaylar

chai baharatlı çay

Pek çok farklı baharattan oluşan Chai karışımına bazı kahve dükkanlarında da sütle karıştırılmış bir şekilde rastlayabilirsiniz.

Tarçın içerikli olan bu tür çayları tükettiğiniz zaman tatlı krizlerinizi de yatıştırabilirsiniz. Vücut sıcaklığınızı da koruyabilen bu çay sayesinde hastalıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz.

Yeşil Çay

yeşil çay

Siyah çayın işlenmemişi olan yeşil çay aslında antioksidan özellikleri ile tanınan bir çaydır. Diyet yapanlara sık sık tavsiye edilen yeşil çayı günde 2 fincan tükettiğiniz takdirde sağlığınızı garanti altına alırken aynı zamanda fazla kilolarınız ile de etkili bir savaş açmış olursunuz.

Kayısı Çayı

kayısı çayı

Sindirim sistemi sorunlarını azaltabilen kayısı çayı sayesinde bağışıklık sisteminizi kış aylarında kuvvetlendirebilirsiniz. Gün aşırı tüketebileceğiniz kayısı çayı bağırsak sorunlarınızı giderebilmenize de yardımcı olur. Ayrıca dolaylı yollardan virüslere karşı da bir koruma elde etmiş olursunuz.

Bir cevap yazın