Sağlıklı Yaşam

Beslenme Uzmanı Kimdir?

177Görüntülenme

İnsanların dengeli, yeterli, sağlıklı bir şekilde beslenebilmelerini, yemek listelerinin hazırlanıp, hazırlanacak olan yiyeceklerin sağlıklı bir şekilde pişirilip sunulmasını ve var olan gıdaların sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlayan ve sağlıklı beslenme konusunda toplumu bilgilendiren görevli kişilere ‘’Diyetisyen’’ denir. Diyetisyenlerin bir diğer adı da ‘’Beslenme Uzmanı’’ dır. Bu kişiler daha çok karşımıza ‘’Beslenme Uzmanı’’ olarak çıkarlar. Yani halk arasında bu şekilde adlandırılırlar.

Beslenme Uzmanı

Diyetisyenler pişirilen ve hazırlanan gıdaların insan vücuduna ne kadar etkili olabileceği konusunda incelemeler yaparlar. Ayrıca insanların alışılagelmiş beslenme alışkanlıklarını inceleyerek, yetersiz ve dengesiz beslenmenin yol açmış olduğu sağlık sorunları ile ilgili tedbirlerin alınmasını sağlar.

Mesleklerinin adında da anlaşılacağı gibi Diyetisyenler, diyet yapma ihtiyacı olan kişilere doğru saptamalar yaparak kişinin bünye ve metabolizmasına uygun olarak diyet listeleri hazırlar ve bu listelere uyulması konusunda gerekli takibi yapar.

Diyetisyenler ayrıca çeşitli hastalık grupları için hastalık diyet listeleri de hazırlar. Bununla birlikte toplu beslenme yapan kurum ve kuruluşlarda hazırlanan gıdaların insan sağlığına uygun olup olmadığı konusunda gerekli incelemeleri yapar.

Bir cevap yazın