Güzellik

Bölgesel Selülitlerden Kurtulmak

47Görüntülenme

Selülit, bölgesel yağlanma sonucu meydana gelen, ciltte portakal kabuğunu andıran bir görüntüye sebep olan bir sağlık sorunudur. Sorunun başlıca nedeni yağlanma ve  kadınlardaki hormonlardır. Bu hormonlar nedeniyle bu sağlık sorunu sadece kadınlarda değil bazı erkeklerde de görülmektedir.

Her sağlık sorununda olduğu gibi Selülit te de erken teşhis önemlidir. Kontakt termografi adı verilen yöntem ile Selülit erken teşhis edilebilmektedir. Bu yöntem dokudaki sıcaklık farklarını belirleme ve bu verilerle likil kriltal ihva eden plakalarla genal harita çıkarılmasına dayanmaktadır. Bu yöntemin yanı sıra görme ve hissetme ile de erken teşhis konulabilmektedir.

selülitten kurtulmak

Selülit kurtulmak için çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan en zor olanı egzersiz  yapmaktır. Egzersiz ile selülitli bölgedeki kasları harekete geçirerek o bölgedeki yağ dokuyu yok etme ve deriye yeniden elastikiyet kazandırmak amaçlıdır. Bu yöntem uzun zamandan beri kullanılmaktadır.

Bir diğer yöntem ise lipolizisdir. Bu yöntemde soya fasülyesinden elde edilen fosfolipid enzimleri direk yağ dokunun içine enjekte edilmektedir.  Bu enzimler sayesinde yağ doku yıkımı gerçekleşir. Bu yöntemde 2-3 ay içerisnde başarı sonuçlar alınabilmektedir. Eğer hastada kilo sorunuda mevcutsa egzersiz  ve diyet yapma zorunluluğuda vardır.

Karboksiterapi yönteminde adındanda anlaşılacağı gibi sorunlu bölgeye karbondioksit enjekte edilmek suretiyle bölgededeki kan damarları genişlemekte buna bağlı olarak bölgede kan akışı hızlanmakta, elastin ve kollogen sentezi artmaktadır. Bu sayede bölgedeki yağlar yıkıma uğrarken deri eski elastik yapısına kavuşur. Daha hızlı sonuç almak istenenirse karboksiterapi ve lipoliz aynı anda uygulanabilmektedir.

Mezotherapy yöntemine gelecek olursak sorunlu bölgeye sık iğne batırarak , bölgeye ilaç ve gerekli enzimleri enjekte etmeye prensibine dayanır. Bu yöntemde kullanılan iğneler kısa ve ince uçludur. Bu yöntemde ortalama 7-9 seansta kesin ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Bir cevap yazın