Cilt Bakımı

Cildi Sıkılaştırıcı Maskeler Hangileri

534Görüntülenme

Cilt gözeneklerinin genişlemesi hoş bir görüntüye neden olmaz. Can sıkıcı bir durum olarak nitelendirilebilir. Genellikle yağ ve kir gibi etkenler cilde zarar verir. Kir ve yağ, siyah noktaların ve sivilcelerin oluşumuna neden olur. Cildin gözeneklerini açan en tehlikeli faktörlerden birsi de siyah noktalar ve sivilcelerdir. Cildi temiz tutmak, gözenek oluşmasına engel olacak en önemli etken olarak söylenebilir. Vücudun hemen hemen her bölgesinde gözenek bulunur. Gözenekler ter atılmasını sağlama görevi üstlenir. Ayrıca toksinlerin atılma işlemini de sağlarlar. Gözenekleri sıkılaştırmak için doğal yöntemler bulunur. Öncelikle beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Ölü deriyi temizlemek gerekir. Ölü deri cilt üzerini kapatır ve cildin hava almasını engeller. Gözeneklerin kapanmasını tetikleyen ölü derileri temizlemek için bakım maskelerini ve jellerini kullanmak gerekir. Cildi hassas olanlar kimyasal ürünlerden kaçınmalıdır. Mümkün olduğunca doğal yöntemlerle cilt temizlenmelidir.

cilt bakımı
cilt bakımı

Limonun Cildi Sıkılaştırıcı Etkisi

Limonun cildi sıkılaştırma konusunda oldukça etkili olduğu söylenebilir. İsterseniz besinlerle limon takviyesi yapabilirsiniz. Dilerseniz de cildinize uygulayabilirsiniz. Ciltteki gözenekleri kapatmak için limon ile balı da karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Yoğurdun Cildi Sıkılaştırıcı Etkisi

Kalsiyum kaynağı olarak bilinen, annelerin ve çocukların mutlaka tüketmesi gereken yoğurdun sayısız faydasının olduğu söylenebilir. Yoğurdun sağladığı faydalar arasında ciltteki gözenekleri sıkılaştırıcı etkisinin olduğu söylenir.  Cilt gözeneklerini kapatmak isteyenler, ciltlerine haftalık yoğurt maskesi yapabilir. Ayrıca yoğurdun bu şekilde cilde uygulanmasının cildi beyazlaştırdığı da söylenir.

maske
maske

Maydanozun Cildi Sıkılaştırıcı Etkisi

Maydanoz ciltteki yağ oranını dengeler. Cildi sıkılaştırmak için faydalı olduğu söylenir. Maydanozu yiyerek cildinize sağladığı faydaları görebileceğiniz gibi cildinize de uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın