Sağlıklı Yaşam

Çocuklarda Görülen Kızıl Hastalığı

38Görüntülenme

Genelde çocuklarda görülen kızıl hastalık üst solunum yolundan kızıl bakterilerin vücuda girmesiyle ve ya ameliyat yaralarından direk olarak bulaşır. Gıdalar ile de genellikle pastörize olmayan sütten bulaşarak gelen bu kızıl hastalığı kişiye göre değişerek 1 gün ila 1 hafta içerisinde etkilerini gösterir.

hastalık
hastalık

Kızıl Hastalığının Etkileri

Kızıl hastalığı yüksek ateş ile başlar. Halsizlik, baş ağrısı, boğaz ağrısı, titreme, zor yutkunma, mide bulantısı, kusma gibi belirtiler en başlıca olanlardır. Bademcikler şişmeye başlar ve vücuttaki bu ateş bir hafta boyunca sürer. Ateşin düşmesi ile birlikte vücutta pul pul dökülmeler başlar. Yanaklarda, çenede ve yüz bölgesinde başlayarak vücudun alt bölgelerine doğru kırmızı döküntüler çıkmaya başlar. Kırmızı döküntüler ile birlikte kırmızı lekeler ortaya çıkar. Bu lekeleri kızamıktan ayırmak zordur. Bu dökülmeler ile birlikte dilde beyazlık görülür. Birkaç gün içerisinde dil çilek dil haline gelir ve bademciklerde de şişmeler görülür.

kızıl hastalığı
kızıl hastalığı

Ne Yapılmalı?

Bu belirtileri veren hastanın en kısa zamanda doktora götürülmesi gerekir. Kızıl hastalığı ilerleyen vakitlerde daha büyük hastalıklara yol açmadan tedavi edilmeli. Hastanın yorulmaması devamlı dinlenmesi gerekir. Hastalık bitince hastanın yıkanması ve hastalık sırasında giydiği ve kullandığı eşyaların yıkanıp ortamların temizlenmesi gerekir ki tekrardan hasta enfeksiyon kapmasın.

Bir cevap yazın