Beslenme

Diyabetlilere Yaz Önerileri

578Görüntülenme

İçindekiler

Diyabet her zaman kontrol altında tutulması gereken bir hastalık. Diyabet (şeker) gibi kronik hastalığı olanların tatilde daha dikkatli olmasını söyleyen uzmanlar yazı sağlıklı ve keyifli geçirmek için bazı uyarılarda bulunuyorlar. Bu uyarıların başlangıcında egzersiz yapın geliyor. Sabah ve akşam yemekten bir saat sonra yapılacak yürüyüş çok iyi sonuçlar veriyor.

Diyabetlilere Yaz Önerileri
Diyabetlilere Yaz Önerileri

Diğer Tavsiyeler

Uzmanlar diyabetlilere yaz önerileri olarak bol bol su için, güneşlenin ama aşırıya kaçmayın ve ayaklarınıza iyi bakın diyorlar. Parmak arası terlikler diyabet hastalarında ayak yaralarına neden olabiliyor. Ayaklarda duyu kaybı artmış olan diyabetlilerin ayrıca çıplak ayak dolaşmaması gerekiyor. Sözü edilen tavsiyeler cildinizi nemlendirin, ilaçlarınızı sıcaktan koruyun ve hipoglisemiden sakının şeklinde devam ediyor. Egzersiz ve miktarının artışı, insülinin sıcak havada ciltten daha hızlı emilmesi gibi nedenlerle yazın hipoglisemi riski fazlalaşıyor.

Diyabetlilere Yaz Önerileri

Kan şekerinin olması gerekenden daha aşağı miktarda olması demek olan hipogilisemi terleme, bulantı, baş dönmesi gibi belirtilerle başlayıp zamanında müdahale edilmezse bilinç kaybına kadar gidebiliyor. Ağır şeker hastaları haftada bir iki defa hipoglisemi atağı geçirebiliyorlar. Sıcak hava bütün bunları daha da tetikliyor.  Bu arada şeker hastaları diyabet çantasını da unutmasınlar. Kan şekeri ölçüm cihazı, ara öğün ve insülin bu çantada bulunması gerekenler.

Bir cevap yazın