Diyet Önerileri

Diyet Yapmanın 6 Altın Kuralı

198Görüntülenme

Diyet yapmak sabır ve disiplin isteyen bir iştir. Ancak her ne kadar sabırlı ve disiplinli olursanız olun doğru şekilde uygulamadığınız diyet programlarından etkili sonuçlar elde edemezsiniz. Oyunu kurallarına göre oynayarak diyet sürecinizi daha kolay ve etkili bir şekilde geçirmek istiyorsanız gelin hep birlikte bu kurallara göz atalım.

1. Öğün Düzenleri Önemli mi?

günlük öğün

İlk olarak sağlıklı beslenme açısından öğün düzenlerinizin belirlenmiş olması gerekiyor. Örneğin güne enerjik ve zinde bir başlangıç yapmak istiyorsanız kahvaltı öğünlerinizi kesinlikle atlamamanız gerekiyor. Öğün atlayarak diyet yaptığınız zaman kötü sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilirsiniz.

2. Beslenmenizi Dengeli ve Renkli Tutun

dengeli beslenme

Vitamin, mineral ve lif açısından ön plana çıkan gıdaları sofranızdan eksik etmeyin. Diyet yaptığınız süre içerisinde vücut direncinizi düşürmemek için öğünlerinizi her zaman renklendirmeye çalışın. Ayrıca ihtiyacınız olan gıdaları eşit bir şekilde tüketerek dengeyi sağlamaya çalışın.

3. Süt ve Süt Ürünlerinden Korkmayın!

süt ve süt ürünleri

Süt ve süt ürünleri B ve D vitamini açısından zengindir. Ayrıca bu tür ürünlerde ihtiyacınız olan protein miktarı da bulunmaktadır. Zayıflama denildiği zaman herkesin ilk aklına gelen yumurtayı mutlaka tüketmeye çalışın. Sabahları kahvaltıda tüketebileceğiniz 2 adet yumurta sayesinde bir sonraki öğüne kadar açlık hissinizi bastırabilirsiniz.

4. Tahıllı Ekmeği Deneyin

tahıl ekmeği

Bilinçsiz bir şekilde yapılan ve diyet hataları listesinde en üst sırada yer alan “ekmek tüketmemek” maddesi çoğu insanın yaptığı bir hata olarak karşımıza çıkıyor. Enerji ihtiyacınızı karşılayabilmek için ekmek yerine tahıllı ekmek tüketmeye başlayabilirsiniz. Böylelikle hayatınızdan bir gıdayı çıkartmadan rahat bir şekilde diyet yapmış olursunuz.

5. Tuzu Azaltın

tuzu azaltın

Tuz kullandığınız zaman farkında olmadan kemiklerinizde kalsiyum kaybına, vücutta ödeme ve hipertansiyona davetiye çıkartıyor olabilirsiniz. Tüm diyet programları içerisinde kesinlikle azaltılması ve hatta mümkünse bırakılması gerektiği yazan tuzu ve aşırı tuzlu gıdaları hayatınızdan uzak tutmaya çalışın.

6. Kalorilerinizi Su ile Tamamlayın

bol su için

Aldığınız kalorileri daha hızlı yakabilmek için günlük tükettiğiniz su miktarını çoğaltın. Diyet yapan kişilere önerilen günlük su tüketme miktarının 1.5 ile 2 litre olduğunu unutmayın.

 

Bir cevap yazın