Sağlıklı Yaşam

Domates ve Salata Soslarına Dikkat Edin

306Görüntülenme

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, mide yanması sorunu yaşayanların yaşam kalitesini düşürebilecek pek çok sağlık problemi yaşayabileceklerini söyledi. Mide yanmasını boğazınızda da hissediyorsanız dikkatli olmanız gerektiğini söyleyen Tutar, “Bir takım beslenme alışkanlıkları mide problemlerini ortaya çıkartabiliyor. Aşırı yemek yemek gibi sorunlardan dolayı meydana gelen bu tür sorunlar insan hayatı için rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor.” şeklinde konuştu.

domates

Rahatsızlığın çözüm yolları ile ilgili de konuşan Serkan Tutar, çözüm yollarını aşağıdaki sözleri ile açıkladı:

“Az ve sık yemek yediğiniz zaman aşırı miktarda besin tüketimi yapmamış olursunuz. Midenize bir anda yük binmeyeceği için sindirim işlemi de daha kolay olur. Mide yanmasını engelleyebilmek için domates ve salata soslarını da azaltmalısınız.”

Aç Karnınıza Bu Gıdaları Tüketmeyin

domates mide yanmasi

Asitli yiyecekler arasında yer alan domaets, domates sosu veya sıkılmış portakal ile limon gibi besinlerin mide ekşimesine yol açabileceğini söyleyen Serkan Tutar, asidik olan yiyeceklerin özellikle midesi hassas olan kişilerde probleme yol açabileceğine değindi. Sirke asit içerikli olan diğer sosların da zararlı olabileceğini söyleyen Tutar, uzun aralıklar ile ve dozunda soslar tüketilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Ayrıca çikolata gibi gıdaların da beslenme programınızda az yer alması gerektiğini söyleyen Serkan Tutar, “Mideniz boş olduğu zaman domates ve salata sosları gibi asitli gıdaları tüketmemelisiniz. Çikolata gibi gıdaları da yine aynı şekilde aç karnına yememelisiniz.” dedi.

Bir cevap yazın