Sağlıklı Yaşam

Doyuyorum Ama İştahım Kapanmıyor Diyenlerden misiniz?

345Görüntülenme

Genetiğimiz gereği herbirimiz, diğerinden farklı fizyolojik özellikleri taşısak da bazı gıda maddelerinin tüm genetik yapılarda verdiği tepkiler aynıdır.  Farklı çalışan metobolizma hızları kişilerde kabızlık veya sürekli ishal gibi etkenlerle kendilerini belli edebilirken, aynı diyete bu iki metabolizmanın vereceği tepkime de farklı olacaktır.

Örneğin doğu yöresinde bol miktarda tüketilen acı, damak tadında yer etmiş olan insanlar için doyma hissini tetikleyici bir madde iken, acının daha az tüketildiği batı bölgesi insanları için, iştahı tetikleyen bir faktördür.

Metabolik sendrom olarak bilinen hastalık, kişilerde normalin üstünde bir iştah etkisi yaratmakta ve özellikle bazı yiyecekler bu iştah faktörünü daha da üst seviyelere taşımaktadır. Bazı maddeler ise vücutta besin dengesinin algılanmasında aktif rol oynayarak, insülin dengesinin korunmasına, böylelikle de aşırı yemeye bağlı kilo problemlerine karşı vücudu korumaktadır. Ceviz ve fındıkta bulunan krom insanlarda doygunluk hissi oluşmasında etkili iken, iyotun tüketimi tiroit hormonu için çalışma düzenini tetikleyici bir rol oynamaktadır.

Vücudunuzdaki madde oranları konusunda uzman bir hekimin vereceği tavsiyelerle, bitmeyen iştahınıza çözüm üretebilir, kilo probleminizden kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın