Cilt Bakımı

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

276Görüntülenme

İnsanların yüz bölgesi dışında en dikkat çeken bölgeleri el ve ayaktır. Öyle ki bu bölgeler insanın vücut dışında soğuğa en maruz kaldığı bölgelerdir. Ayak bölgesi uzun süre ayakkabı içerisinde kaldığı için el’e oranla soğuk ve sıcak havanın direkt etkisine daha az maruz kalır ayrıca ayağa göre çevre etkilerden daha çok etkilenerek daha çok kirlenmesi söz konusu olur. Havanın en çok etkisinde kalan el’in bakımını yaparken kesin olarak nemlendirici kullanılmalıdır.

el ve ayak bakımı
el ve ayak bakımı

Nemlendirici Kremlerin Kullanım Alanları

Nemlendirici kremler özellik olarak soğuktan, sıcaktan, toz gibi dış etkilerine karşı koruma sergiler, lekelenmelerin oluşmasına engel olur. El ve ayak bakımında en önemli etkenlerden birisi el ve ayağın sıklıkla yıkanması ve kurulanmasıdır. Özellikle ayağın ıslak şekilde çorap içerisine oradan da ayakkabı içerisine girmesi mantar başta olmak üzere birçok yara yapan ayak hastalıklarının oluşması demektir.

el ve ayak bakımının önemi
el ve ayak bakımının önemi

Ayak sağlığı için alınacak ayakkabının ortopedik olması, havalandırma özellikli olması gerekir. Ayak sağlığı için dikkat edilecek pratik bakım şekillerinden birisidir sıklıkla değiştirilmesidir. Toplumda bazı insanlar ayaklarının çeşitli bölgelerine zeytinyağı sürerek ayak bakımını yapmaktadır.

Bir cevap yazın