Kalp krizi ve felç gibi durumlar sabah erken saatlerde daha fazla ortaya çıkarlar. Uykunun kan damarları üzerindeki etkisi ile açıklanan bu durum aynı zamanda uyku eksikliği, kan basıncı yükselmesi ve kolesterol gibi sorunlar sebebiyle de açıklanmaktadır. Günlük 7 ile 9 saat arasında uyuyarak kalp sağlığınızı sağlayabilirsiniz.

gece uykusunun faydaları

gece uykusunun faydaları

Gece ayakta kalan insanlarda göğüs ve kalın bağırsak kanserinin ortaya çıkması riski daha fazladır. Araştırmalara göre bu durum gece ve gündüz yaşamlarını sürdüren insanlar arasındaki melatonin seviyelerine bağlıdır.

gece uykusu

gece uykusu

Günde Kaç Saat Uyumalı?

Işık görebilmek melatonin seviyesini azalttığı için gündüz yaşamak daha sağlıklıdır. Melatonin hormonu uykunun gelmesini sağlayan ve kanserin oluşmasını önleyen bir hormondur. Uykunuzu tam olarak almadığınız zaman vücut büyük bir stres altına girmiş olur. Vücut tüm işlevini acil durum altında yapmaya başlar. Acil duruma geçiş ise kan basıncı yükselmesi ve stres hormonlarının daha fazla salgılanmasına yol açar.

gece kaç saat uyumalı

gece kaç saat uyumalı

Stresin yükselmesi ise vücudunuzdaki iltihaplanma riskini arttırır. Böylelikle kanser, diyabet ve kalp rahatsızlıklarına daha kolay yakalanırsınız. Bu sebeple kaliteli gece uykusunu sağlığınız için günde en az 7 saat uyumaya çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir