Çok da önemli değilmiş gibi gözükse de geceleri yatakta hangi pozisyonda yatıldığının bile insan sağlığı için bir önemi vardır. Örneğin vücut, sırtüstü yatarken farklı, yan yatarken farklı reaksiyonlara girer. Hatta bazı sabahlarda, bel ve boyun kısımlarında ağrılar ya da gün boyunca bir halsizlik ve enerji düşüklüğü hissedilir. Bunların sebebi ise, genelde uyuma pozisyonu ile alakalı bir durumdur.

gece uyurken nasıl yatılmalı

gece uyurken nasıl yatılmalı

En Doğru Uyuma Pozisyonu Hangisidir?

Genelde sırt üstü yatan kişiler, yan yatan kişilere göre daha çok horlar ve bu sebeple insanlar yanındaki kişi horladığında onu yan yatması için uyarır. Ayrıca yan yatmak, boyun ve bel ağrılarına iyi gelir. Aksine sırt üstü yatmak ise bu ağrıların artmasına sebep olabilir.

gece uyurken

gece uyurken

Hamileler, bu dönemde hangi tarafta yatmanın kendisi ve bebeği için daha sağlıklı olduğunu merak ederler. Genelde bu dönemlerde sol tarafa yatmak her zaman daha iyidir. Fakat bu, diğer yatış pozisyonlarının anne ve bebek için tehlike yarattığı anlamına da gelmez. Yine de bebeğin pozisyonu için bu şekilde yatmak daha sağlıklıdır.

doğru uyku pozisyonu

doğru uyku pozisyonu

Sol tarafa yatmak dolaşıma, karaciğere ve böbreğe iyi gelir. Sırttaki baskıyı ve ağrıları azaltır. Sağ tarafa yatmak ise, genelde kalp sorunu olan kişiler için faydalıdır. Çünkü bu tarz sorunu olan kişilerin sol tarafına yatması sakıncalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir