Sağlıklı Yaşam

Göz Tansiyonu Nedir?

329Görüntülenme

Göz tansiyonu hasta tarafından kolay fark edilmeyen bir rahatsızlıktır. Yavaş ilerleyen bir hastalık olduğundan sadece rutin kontrollerce saptanabilir. Rutin göz muayenesi olanlarda erken tanı ilerleyişi durdurulabiliyor.

Göz Tansiyonu Çeşitleri

İki tip göz tansiyonu vardır. Açık açılı göz tansiyonu ve kapalı açılı göz tansiyonu olarak adlandırılan bu göz tansiyon çeşitleri, hasta tarafından fark edilir olma durumuna göre ayrılıyor. Açık açılık göz tansiyonu kolay belirti vermeyen gizliden ilerleyen bir göz tansiyonu olup, tanıda da gecikme yaşatır. Kapalı açılı göz tansiyonu ise sabahları baş ağrısı geceleri ise ışıklı halka görme belirtileri gösterir.

göz tansiyonu
göz tansiyonu

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Göz tansiyonu kolay fark edilmeyen bir rahatsızlık olmasının yanı sıra kimi kişilerce baş ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme gibi belirtileri olabiliyor. Bunun yanı sıra günün belli saatlerinde gözde ağrı ya da gözde kanlanma da belirti olarak kabul edilir.

göz tansiyonu nedir
göz tansiyonu nedir

Oldukça az olsa da ani göz tansiyonu yükselmesi de yaşanabiliyor. Ani göz tansiyonu yükselmesi ile kişi de bulantı, kusma, gözün arka tarafında şiddetli ağrı gibi belirtiler oluşur.

Bir cevap yazın