Diyet

Grip Diyeti

193Görüntülenme

Gribe yol açan virüsler vücudunuza girdiği zaman bulgular genel olarak 7 ile 10 gün arasında iyileşme ile sonuçlanabiliyor. Ancak bazı durumlarda sinüzit, bronşit veya zatürre gibi ciddi enfeksiyonlar da meydana gelebiliyor. Bu yüzden grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı önlem almak iyileşme sürecinizi hızlandırabiliyor.

Diyetisyen Aşkın Yüksel tarafından tavsiye edilen grip diyeti olarak adlandırılan beslenme düzenine gelin birlikte göz atalım.

Tahta Kaşık Kullanabilirsiniz

c vitamini için tahta kaşıkAşkın Yüksel, C vitamininin hazırlanma ve pişirme aşamasında yok olduğunu söylüyor. Bu yüzden kayıpları minimum seviyelere indirmek için yemeklerinizi pişirirken tahta kaşık kullanmanız gerektiğini öneriyor. Yüksel, “Sebze tüketmeyi seviyorsanız geniş bir kapta yıkayın ve patateslerinizi de mutlaka kabuklarıyla birlikte haşlayın.” diyor.

Yeterli Miktarda Su Tüketin

bol su içinSolunum yollarınızın her zaman nemli olması virüs taşıyan damlacıkların etkilerine karşı dirençli olmanızı sağlar. Bu yüzden kış aylarında 8 ile 10 bardak arasında su içmeye özen gösterin.

 

Düzenli Spor ve Egzersiz

düzenli spor ve egzersizHareketli bir hayatı yaşam tarzınız haline getirin. Spor her şeyin ilacı olduğu gibi gripten korunmak için de etkili bir ilaçtır. Yetişkin kişilerin haftada 3 gün en az 1 saat spor yapması tavsiye edilmektedir. Spor hareketleri yaparak daha sağlıklı bir hayat yaşayabilir ve gribe karşı da etkili bir kalkan oluşturabilirsiniz.

Öğünlerinizde Bunları Tüketebilirsiniz

grip diyeti öğünüKahvaltınızda ufak bir dilim peynir, 1 dilim ekmek, domates ve yeşil biberi tüketebilirsiniz. Ara atıştırmalık olarak 3 adet mandalina yiyebilirsiniz. Öğlen yemeğinde ise 150 gram kadar dana rosto, 3 kaşık püre, 4 kaşık bezelye ve havuç, 1 dilim kepek ekmeği ve salata yiyebilirsiniz.

Akşam yemeğinizde ise 4 ile 5 adet arasında ızgara köfte, 4 kaşık zeytinyağlı pırasa ve 1 dilim ekmek ile salata tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın