Zayıflama

İp Atlamak Zayıflatır mı?

1.62BinGörüntülenme

İp atlayarak sizler de kalori yakarsınız ve daha sağlıklı bir hayata geçiş yapabilirsiniz. İp atlamak fazla kalori sorunlarınızdan kurtulabilmenizi sağlarken aynı zamanda daha enerjik ve zinde olmanızı da sağlar. Bunun için ip atlamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. İp atlamalı sporlar aynı zamanda spor salonlarındaki egzersizler gibi sizlere destek verir.

Boksörlerden profesyonel futbolculara ve amatör olarak spor yapmak isteyenlere de hitap edebilen kardiyo egzersizi arasındaki ip atlama egzersizi kilo vermeye yardımcı olurken kalori yakmanızı da kolaylaştırır. Peki ip atlamak zayıflatır mı ve ip atlarken nelere dikkat edilmelidir?

ip atlamak zayıflatır mı
ip atlamak zayıflatır mı

İp Atlamak Hangi Bölgeleri Çalıştırır?

İp atlamak zayıflatırmı göbek eritirmi gibi sorular ip atlamak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. İp atlama egzersizleri yaptığınız zaman vücudunuzdaki bütün kas gruplarını çalıştırırken aynı zamanda aşağıdaki konulara da destek vermiş olursunuz. İple atlamak zayıflatırmı ve hızlı bir şekilde egzersizden yararlanırken ne gibi avantajlar ortaya çıkar?

 • Baldır bölgesi güçlenir
 • Karın bölgesi sıkılaşır
 • Akciğer kapasitesi gelişir
 • Vücut dayanıklılığı yükselir

İp atlama aktivitesi bütün vücudunuz için iyi gelebilecek bir antrenman şeklidir. Bu sebeple, kısa süre içerisinde kilo verebilirsiniz ve yediklerinize dikkat ederek de yaptığınız aktiviteden daha yüksek verimlilik elde edebilmeyi sağlayabilirsiniz.  İp atlamak kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir. İp atlamak kaç kalori yakar diye merak ediyorsanız ortalama bir insan için ip atlamak, dakikada 10 kaloriden daha fazla kalori yakmanıza destek olabilir diyebiliriz.

ip atlamak hangi bölgeleri zayıflatır
ip atlamak hangi bölgeleri zayıflatır

Burada unutulmaması gereken soru ise sadece ip atlamak kilo verdirir mi sorusunun cevabıdır. Tek başına ip atlamak kilo vermeniz için yeterli olmayacaktır. Bu egzersiz metabolizma hızınızı yükselten ve daha hızlı kilo vermenize yardımcı olan diyet ve egzersizlerin bir parçasıdır. Egzersizi denemeden önce ise öğrenmeniz gereken pek çok farklı detay bulunmaktadır.

Kilo vermenin ilk kuralı kalori açığı oluşturmaktır. Gün içerisinde tükettiğinizden daha fazla kalori yakmanız gerekir. Bunu, gıda alımınıza dikkat ederek ve egzersiz yolu ile kalori yakarak yapabilirsiniz.

Örneğin, haftada 450 gr yağ kaybetmek için disiplinli bir şekilde günde 500 ile 1.000 kalori arasında kalori açığı yaratmanız gerekir. Bu durum haftada ortalama 3.500 kalori olarak ön plana çıkar. 1-2 saat ip atlayarak değilde belirli aralıklarla günü 20 dakika ip atlayan daha etkili bir egzersiz yöntemi seçmiş olacaktır.

İp atlama egzersizi yaparken kaybedeceğiniz kalori miktarı ne kadar kiloya sahip olduğunuz ile doğru orantılıdır.

İp Atlamanın Kilo Üzerinde Etkileri Nelerdir?

İp atlama antrenmanı ile elde edebileceğiniz sonuçlar aşağıdakilere göre değişmektedir. İp atlamak kilo üzerinde bazı önemli etkilere sahiptir. Bunlar;

 • Beslenme düzeni
 • Kilo verme hedefi
 • Aktivite düzenleri
 • Antrenmana bağlılık düzeyi

Aynı zamanda yaşınız ve metabolizma hızınız gibi detaylar da ne kadar çabuk sonuçlar ile karşılaşabileceğiniz konusunda etkilidir.

İp Nasıl Atlanır?

İp atlamak kaç kalori yakar ve zayıflatır mı gibi soruların cevaplarını verdikten sonra ipin nasıl atlanacağı sorusunun cevaplanması gerekir.

Spor malzemeleri satan bir yerden uygun ekipmanları aldıktan sonra egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak daha önce hiç atlama ipi kullanmadıysanız ve ip atlayarak kilo vermek istiyorsanız bazı detaylara dikkat etmelisiniz.

ip nasıl atlanır
ip nasıl atlanır

Hareketi doğru şekilde uygulayabilmek için ayakta düz durun ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açın. Atlama ipini ayaklarınızın arkasında olacak şekilde konumlandırın. İpi tek hareket ile öne doğru sallayabilmek için ise ellerinizi kullanın. İpi öne doğru atarken ayak bileklerinizin zemine bağlantısını kesin ve biraz yukarıya doğru hareket ettirin.

İpi öne doğru sallarken eş zamanlı olarak dizlerinizi kaldırın ve ip, başınızın üst bölgesine geldiği zaman üzerinden atlamak için hazırlanın. Bu hareketleri başarılı bir şekilde gerçekleştirdikten sonra yapmaya devam edin. Hareketler bir süre pratik gerektirebilir. Kısa süre içerisinde bu hareketlere alışabileceğinizi unutmayın.

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

İp atlamak sadece kilo vermek için yapılabilecek bir egzersiz değildir. Peki ip atlamak kolları zayıflatır mı ve evde ip atlamak zayıflatır mı sorularının cevapları nelerdir?

Ev ortamında yapabileceğiniz ip atlama egzersizi kol kaslarınızı geliştirir ve kollarınızın zayıflamasını da sağlar. Aynı zamanda kalp atış hızınız alışkın olduğunuzdan daha yüksek olacağı için kalbiniz de güçlenir. Fakat kalp hastalığınız ya da ritim probleminiz varsa bu tarz yüksek yoğunluklu egzersizleri tercih etmemelisiniz.

İple atlamak koordinasyon ve denge gerektirir. Düzenli olarak ip atladığınız zaman daha iyi bir denge sahibi olursunuz. Futbolcular üzerinde de yapılan çalışmalar, antrenman egzersizi olarak ip atlama uygulandığı zaman sahadaki kondisyonun ve dengenin geliştiğini göstermiştir.

Bilimsel çalışmalar ve veriler, ip atlama egzersiziyle kilo verilebileceğini göstermektedir. Ayrıca kalp sağlığı, denge gelişimi ve bölgesel yağlanma konularında da ip atlayarak avantajlı duruma geçebilirsiniz. İstenilen hedefe sadece ip atlayarak varılamayacağını da bilmelisiniz.

Kilo verme hedefi doğrultusunda yapılacak olan ip atlama veya herhangi bir egzersizle birlikte kişiye özel olarak hazırlanan diyet planının da uygulanması gerekir. Bu şekilde ip atlamak kilo verdirir ve sizi zinde tutar. Bunun dışında hareketli bir yaşam tarzını benimsemek de son derece önemlidir. Yukarıdaki faydalardan yararlanmak isterseniz sizler de ip atlayın ve düzenli bir diyet programı uygulayarak hayatınızı daha sağlıklı yaşamaya özen gösterin.

ip atlarken nelere dikkat edilmeli
ip atlarken nelere dikkat edilmeli

İp Atlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İp atlarken ilk etapta belirli kazaların ve sakatlanmaların önüne geçebilmek gerekir. Her egzersiz türünde olduğu gibi ip atlamanın da başı sağlıktır. Bunun için vücut yapınıza uygun olan bir ip seçmelisiniz. İp çeşitleri arasında farklı boyutlarda ve malzemelerden üretilmiş olan ipler yer almaktadır.

Her biri farklı kullanım alanına sahip olan bu ipler arasından kendi ihtiyaçlarınıza uygun olanını tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda ip atlamadan önce vücudunuzu biraz ısıtmalısınız. Özellikle de ilk defa bu egzersizi yapacaksanız biraz düşük tempoda olmanız gerekebilir. Bunlar dışında aşağıdaki maddelere de dikkat etmelisiniz;

 • İp atlamak için seçtiğiniz zeminin kaygan olup olmadığını tespit edin ve seçtiğiniz ayakkabıların tabanını doğru belirleyin.
 • Atlamak için tercih edeceğiniz ipin uzunluğunu inceleyerek, ayağınıza ya da başınıza çarpacak kadar kısa olmamasına özen gösterin.
 • Sizi sıkmayacak ve içerisinde rahat edebileceğiniz kıyafetleri seçin, teri emen kumaşların kullanıldığı sporcu ürünlerini kullanın.
 • Açık hava ya da geniş alanları seçerek, rahat hareket edebileceğiniz yerlerde bu egzersizi yapmaya gayret edin.
 • İp atlamaya başlayabilmek için ilk etapta ısınma hareketlerini yapın, biraz ısınabilmek için bacaklarınızı esnetin ve kendinizi ip atlamaya hazır hale getirin.
 • İp atlamaya ilk olarak yavaş, belirli süre ve aralıklar ile başlayın ve çok hızlı bir şekilde giriş yaparak kaslarınızı zorlamaktan kaçının.
 • Uzun süredir spor yapmıyorsanız hızlı bir şekilde yorulmanız ve nefes nefese kalmanız normal olabilir. Bunun için kendinize kısa aralıklar ile dinlenme molaları verin. Pes etmeyin ve sürekli olarak kendinizi geliştirmeye odaklanın.
 • İp atlamanın size pek çok farklı faydası olduğunu unutmayın. Disiplinli bir şekilde daha sağlıklı ve mutlu bir şekilde spor yapmaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın