Günlük hayatımızın hatta kültürümüzün bir parçası olan kahve ve çay, doğru tüketildiğinde birçok fayda sağlar. Konsantreyi güçlendirir ve zinde tutar. Özellikle yoğun iş temposu olan kişiler kafeinin olumlu yönlerinden mutlaka faydalanmalılar. Ayrıca zayıflamak isteyenlerde kahve ve çayı tüketmekten vazgeçmemelidir.

Kafein

Uyarıcı Etki: kahve ve çayda bulunan kafein, uyarıcı etkiye sahip bir maddedir. Zihni açar, dinçlik verir ve enerjiyi arttırır. Bu yüzden günlük performansı arttırır aynı zamanda da kilo vermeyi kolaylaştırır.

İdrara Çıkarır: günlük tüketilen kafein miktarına bağlı olarak sık idrara çıkmaya neden olur. Bu durum su kaybı olarak da nitelendirilebilir. Kahve ve çay tüketimi arttırıldığında bol su tüketme de gerekir. Bu sayede vücut toksinlerini atar ve dolaşım hızlanır.

Zayıflatır: kafeinin zayıflatma etkisi üzerine son yıllarda önemli çalışmalar yapıldı. Özellikle haricen kullanıldığında vücutta incelme, sıkılaşma hatta selülitlerin giderilmesinde bile etkilidir. Ayrıca kahve ve çay tok tutar, iştahı geciktirir.

Kahve ve Çay Nasıl Tüketilmeli?

Kahve ve çaydaki kafeinin zayıflatma etkisinden faydalanmak için şeker mümkün olduğunca az hatta hiç kullanmamak doğru bir çözüm olabilir. Şekersiz içemeyenler ise bal gibi doğal tatlandırıcıları kullanabilirler. Günlük tüketim miktarı abartılmamalıdır ve uygun saatler seçilmelidir. Çünkü kafein, 30-60 dk içerisinde kana karışır ve vücuttan temizlenmesi de 4-6 saat sürer. Bu yüzden geç saatlerde kahve ya da çay içmek uykuyu kaçırabildiğinden uygun değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir