Beslenme

Karabuğday Kilo Aldırır mı?

1.62BinGörüntülenme

Mutfaklarımızda çok fazla kullanılmayan karabuğday faydaları yeni yeni anlaşılan gıdalar arasında yer alıyor. Son yıllarda adını daha sık duyurmaya başlaması kilo vermeye çalışan bayanların da yönünü bu gıdaya çevirmesine neden oldu. En çok merak edilen soru ise karabuğdayın kilo aldırıp aldırmadığı oluyor. Kalori değeri son derece düşük olan ve vücutta su tutma özelliği de olmayan karabuğday tam bir diyet dostudur.

Karabuğday
Karabuğday

Kilo vermek isteyenlerin mutlaka tüketmesi gereken gıdalar arasında yer alan karabuğday gluten içermiyor. Bu yüzden kilo aldırmıyor. Aynı zamanda mükemmel bir protein deposu olduğunu söyleyebiliriz. Yüzde 13 oranında protein içeren bu gıdanın besin kaybı çok yüksek olmadığından protein vücut tarafından kullanılabiliyor. B1, B2 ve E vitaminleri içeren karabuğday şişkinlik ve kabızlığa neden olmuyor.

Pek çok gıda gibi yağın ve suyun vücutta tutunmasını sağlamak yerine aksine vücuttan atılmasını kolaylaştırıyor. Sindirim sistemi sorunlarını gideren bazı özelliklerinin olmasının yanı sıra uzun süre tok kalınmasını da sağlıyor. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olması sayesinde diyet yaparken tatlı krizleri yaşamanızı da önlüyor.

Bir cevap yazın