Beslenme

Kilo Vermek için Süt Tüketin

145Görüntülenme

Kilo Vermek için Günde 2 Bardak Süt Tüketin

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, her gün düzenli olarak içeceğiniz iki bardak sütün sağlıklı beslenme adına yapılabilecek faydalı bir davranış olacağını söylüyor.

sut icmek

Sağlıklı bir hayat yaşayabilmek için mutlaka tüketilmesi gereken sütün insanların hayatlarının her döneminde önemli bir role sahip olduğunu söyleyen Neriman İnanç, “Aşırı kilolar artık modern toplumların en temel sorunları arasında yer alıyor. Kilo sorunlarının azalabilmesi için sağlıklı ve uzun süreli tok tutabilecek glisemik indeksi yüksek yiyecekler tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Düzenli olarak günde iki bardak süt tükettiğiniz zaman düzensiz beslenmenizden dolayı meydana gelen aşırı kilolarınızı engelleyebilirsiniz.” dedi.

sut zayiflatirmi

Kış Aylarında Süt Tüketimi Daha da Önemli

Prof. Dr. Neriman İnanç aynı zamanda kış aylarında bağışıklık sisteminin de zayıflayabileceğini ve bu sebeple solunum yolu enfeksiyonlarının kişilerde sık rastlanabileceğini söyledi. 40’tan fazla besin öğesi sağlayan sütün tüketiminin gribal enfeksiyonlara karşı da iyi geldiğini söyleyen İnanç, “Gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere süt içmek farenjit gibi kış hastalıklarının engellenmesi için de etkilidir.” dedi.

Süt tüketiminde en temel noktanın ambalajlı sütler olduğunu söyleyen İnanç, uzun ömürlü sütlerin tüketilmesinde herhangi bir sakınca olmadığını ancak sokaktan alınan sütleri mikroplardan arındırabilmek için 90 ile 95 derece arasında 10 dakika kadar kaynatılması gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın