Diyet Önerileri

Kilo Vermek Neden İleri Yaşlarda Zorlaşıyor?

472Görüntülenme

Dünyada 1,5 milyarın üzerinde fazla kilolu, 500 milyonun üzerinde obez,380 milyondan fazla da diyabetli birey bulunuyor. Yani fazla kilo pek çok insanın ortak derdi! Hemen her dönem  yeni kilo verme planları yapan (sağlıklarından çok estetik kaygıları olan) birçok kişi var. Ancak biyolojik yaş ilerledikçe kilo verebilmek daha da zor hale geliyor. Bu durumun nedenini araştıran bir çalışmada ileri yaşlarda kahverengi yağ dokusunun enerji, ısı üretme yeteneğinin azalmasının kilo vermeyi  daha zor hale getirdiği öne sürüldü.

Kahverengi Yağ Dokusu Nedir?

Kilo Vermek Neden İleri Yaşlarda Zorlaşıyor?
Kilo Vermek Neden İleri Yaşlarda Zorlaşıyor?

Vücudun en büyük iç salgı bezi olan yağ dokusu, hem gerektiğinde açlıkta kullanılmak üzere enerji depoluyor hem de beyin başta olmak üzere tüm organlar ile hormonlar vasıtasıyla iletişim kuruyor. Yağ hücreleri deri altında, iç organlar çevresinde, kemik iliği ve meme dokusunda %10-15 civarında bulunuyor. Yağ dokusu (tek damlalı) ‘beyaz yağ dokusu’ ve (çok damlalı) ‘kahverengi yağ dokusu’ olmak üzere iki çeşide ayrılıyor.

Yağ Dokusu Jeneratör Faaliyetleri

İnsanlarda yalnızca boyun bölgesi ve göğüs kafesinde az miktarda bulunan kahverengi yağ dokusu mitokondrileri, etrafındaki  beyaz yağları yakarak, bir jeneratör gibi çalışıyor ve ısı enerjisi üretiyor. Çocukluktan erişkinliğe kadar fazla miktarda bulunan kahverengi yağ hücreleri uyarıldığında etkin olarak kalori yakabiliyor. Buna karşılık yetişkinlerde yaş ilerledikçe (beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak) kahverengi yağın miktarı azalmaya başlıyor. Kahverengi yağ hücrelerini arttırmaya yönelik buluşlarla kilo alma ile ilgili problemlerin de ortadan kaldırılması hedefleniyor!

Bir cevap yazın