Sağlıklı Yaşam

Kola Yerine Salep ve Boza İçin

350Görüntülenme

Soğuk kış aylarında havaların sıcak olduğu yaz aylarına göre çeşitli sebeplerden dolayı daha fazla kilo alacağınız için yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Soğuk aylarda abur cubur tüketimini bırakmak istemiyorsanız doğru seçimler ile sağlıklı bir şekilde beslenmeye devam edebilirsiniz.

salep

Cips tüketmeyi seviyorsanız yağsız patlamış mısır veya kestane gibi zararsız olan gıdaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca asitli ve gazlı içecekler yerine salep ve boza tüketebilirsiniz. Çikolata ve şekerleme yerine ise dondurma yemeyi tercih edebilirsiniz.

Metabolizma hızınız havalar soğuduğu zaman kendisini koruyabilmek için enerji harcamak istemez ve yağ dokusunu koruma altına alır. Bu yüzden sürekli olarak yeme hissi yaşayabilirsiniz. Bu durum karbonhidrat ağırlıklı, şekerli ve hamur işi gıdalara yönelmenize yol açar.

Sık Sık ve Az Yemek Yiyin

Geceler uzadıkça ve hareketleriniz azaldıkça abur cubur tüketiminiz kontrol edilemeyecek bir noktaya gelebilir. Bu yüzden kış aylarında şeker oranı yüksek olan asitli içecekler yerine daha doğal içecekler içmeniz tavsiye edilmektedir.

boza

Peki abur cubur ve içecek tüketme alışkanlıklarınızı nasıl kontrol altında tutabilirsiniz? İlk olarak bu tüketimlerinizi azaltabilmek adına yeme sıklığınızı ve saat düzenlerinizi dikkatli bir şekilde ayarlamalısınız.

Uzun süre kendinizi aç bıraktığınız zaman tatlı ve karbonhidrat ihtiyacınız artacağı için gıda tüketiminizde artış olabilir. Şeker ihtiyacınızı da kola gibi zararlı olan bir içecekten almaya başlayabilirsiniz. Bu yüzden sık sık fakat ufak porsiyonlarda kendinizi aç bırakmadan beslenmenizi yapmalısınız.

Bir cevap yazın