Diyet

Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır?

388Görüntülenme

Son yıllarda pek çok kişi tarafından tavsiye edilmekte olan kolesterol diyeti yaparken neleri bulundurmanız gerektiğini sizlerle paylaşıyoruz. Kolesterol diyeti ile ilgili merak ettikleriniz bu yazımızda yer alıyor.

İlk olarak kolesterol diyeti denildiği zaman doğmuş yağların azaltılması akıllara gelmektedir. Burada amaç yüksek kolesterolü sağlıklı beslenme düzeni ile kontrol altında tutmaktır.

yumurta kolestrol diyeti

Uygulayacağınız diyet programı süresi boyunca yiyebileceğiniz besinlerin listesi oldukça geniş ve zengindir. Bu tür beslenme şekli ile zayıflama konusunda kendinize pratik çözümler üretmiş olursunuz. Kolesterol diyeti aynı zamanda kilo kontrolünüzü de elde etmenizi sağlar.

Yüksek kolesterol sahibi kişiler ise bu diyeti mutlaka bir doktora muayene olduktan sonra doktorunun kontrolünde yapmalıdır.

Diyet Boyunca Tüketebileceğiniz ve Tüketemeyeceğiniz Gıdalar

kolestrol diyet nasil yapilir

Kolesterol diyeti yaparken yumurtaların beyaz kısımlarını, yağsız ya da az yağlı olan yoğurt ve peyniri, tavuk, hindi, ızgara ve balık gibi gıdaları ayrıca sebze ve meyveler ile kepekli ekmeği tüketebilirsiniz. İsterseniz pirinç ya da bulguru da diyet listesi sıralamanızda bulundurabilirsiniz.

Bu diyet programında uzak durmanız gereken yasaklılar listenizde ilk sırada tereyağı ve margarin bulunuyor. Kek, kurabiye ve poğaça gibi hamur ağırlıklı gıdalar da yasaklı olanlar listesinde yer alıyor. Yağlı sütler, yoğurtlar ve kaymaklı gıdaları da hayatınızdan çıkartmanız gerekiyor.

Bisküvi, cips ve asit ile şeker oranı yüksek olan içecekleri de diyet boyunca tüketmemeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın