Oburluk derecesine varan bir yemek alışkanlığınız varsa, kontrolsüz bir iştaha sahipsiniz demektir. İştah, önüne geçilmesi zor, sağlık ve fiziki görünüm olarak ta olumsuz etkileri olan bir durumdur. Fazla kilo, çeşitli hastalıklar ve özellikle mutsuzluğa sebep olur.

iştah fazlalığı

iştah fazlalığı

Mutlu olmak için, keyif alındığı için yenilen yemek sonunda pişmanlık ve üzüntü getirir. En önemlisi de kilo fazlalıkları ve hastalıklar. Aşırı iştahın olumsuz getirilerine bakıldığında kesinlikle buna bir dur demek gerekiyor.

İştahlı olmak genetik, beslenme alışkanlıkları ve hayat tarzıyla yakından alakalıdır.

Genetik durumlar : Eğer yemek düşkünlüğü olan bir ailede yetişmişseniz ister istemez iştahlı bir insan olup çıkarsınız. Elbette ki her insan böyle değildir fakat genetik durumlar Obezite de sıkça görülür.

Kontrolsüz İştah

Kontrolsüz İştah

Beslenme alışkanlıkları : Bazı yiyecekler oldukça iştah açıcıdır. Bu yiyeceklere olan düşkünlük bir alışkanlık haline getirilirse kronik iştaha sahip olabilirsiniz.

İştah açan besinler; acı biber turşusu, sarımsak, karalâhana, greyfurt, incir, havuç, tuz, mısır, tarçın, nohut gibi besinleri sıkça tüketmek iştahı sürekli açık tutar.

Hayat tarzı : Bazı insanlar sıkıldıklarında, hayattan zevk almadıklarında, stresli olduklarında tamamen boşluktan kaynaklanan sebeplerle sürekli yemek yeme eğilimine girerler. Bu tür insanlar beyinlerinin acıktıran komutuna fırsat vermeden yemek yedikleri için oburlukları kalıcı bir iştaha dönüşebilir.

Ne yapılmalı?
İştah probleminin kökenine göre çareler bulunmalıdır. Diyet dönemlerinde iştah kapatan besinler tüketilmeli, çeşitli aktivitelerle zaman değerlendirilmelidir.

İştah kapatan besinler; yeşil elma, kepekli makarna, esmer pirinç, yulaf ezmesi, badem, brokoli, yumurta, çilek, balık, ıhlamur, böğürtlen, avokado.

son guncelleme 17 haziran 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir