Beslenme

Kuru Meyvelerin Etle Uyumu

101Görüntülenme

Osmanlı mutfağında, 15. ve 16. yüzyıllarda, pek çok ana yemekte bal, şeker, kuru meyve, damla sakızı ve gül suyu gibi katkıların kullanıldığı biliniyor. O dönemde meyvelerin yemeklerde kullanılmasına şaşırmamak gerek. Patates ve domatesin Osmanlı’ya 18. yüzyılda geldiğini düşünürsek sebzeleri lezzetlendirme işinin meyvelere kalması doğal bir sonuç sayılabilir.

kuru meyvelerin etle uyumu
kuru meyvelerin etle uyumu

Yemeğin tat  dengesini sağlamak ise çoğunlukla limon suyuna ve sirkeye kalmış. Tatlı-ekşi lezzetlere günümüzde de yer verilmeye başlandı. Kuruyemiş ve meyvelerle beraber pişirilen et yemeklerinin tadına varılmıyor. Örneğin fırında kuru incirli piliç tarifinden çok lezzetli bir sonuç çıkıyor. Fırını önceden 180 dereceye ayarlayın. Kişniş, kimyon, karabiber ve tuzu berberce harmanlayın. 4 piliç butunu ve 2 piliç göğsünü yıkayın ve büyük parçalara bölün, sonra baharatla karıştırın.

osmanlı mutfağı
osmanlı mutfağı

3 beyaz soğanı dilimleyin, 6 diş soğanı da bütün halinde tutun. 6 adet kuru inciri yıkayın ve dörde bölün. Bütün bu malzemeyi harmanlayarak fırın kabına alın. Az miktarda suyunu da koyduktan sonra yaklaşık otuz dakika fırında pişirin. Sonradan limon kabuğu rendesi ve biraz limon suyu ekleyin. İsterseniz en son lezzet verici işlem olarak açık halde biraz da kızartabilirsiniz. Yanına koyacağınız pidelerle beraber mükemmel bir yemek olacaktır. Tadı Osmanlılar’a kadar dayanan tarihi yemeklerimizin tadını çıkarın.

Bir cevap yazın