Sağlıklı Yaşam

Limon Suyunun Faydaları

388Görüntülenme

Limon; kokusuyla insanı büyüleyen, kullanım alanı geniş, sağlık açısından insanlara birçok yararı olan bir besindir. Salatalarda, yemeklerde ve birçok yerde kullanılan limonun kabuğunun da bir o kadar faydalı olduğu söylenir. Limonun sağlık üzerindeki faydaları sayısızdır. Kokusu insanları cezbeder niteliktedir.  Limon içecek olarak da kullanılır. Limon suyunun kana iyi geldiği söylenir. Ayrıca kanı temizleyici bir etkisinin olduğu düşünülüyor. Limon kanı temizlediği için, uykusunda sorun yaşayanlar ve uykusu ağır olanlar limon suyu tüketebilir.

liman suyu
liman suyu

Limonun kolesterol sorunu olanlara iyi gelen bir besin maddesi olduğu söylenir. Limonu sürekli içen insan olası felç riskini minimuma indirir. İçiyle de dışıyla da faydaları sayılmakla bitmeyen limonun kabuğunun kaynatılarak içilmesi neticesinde sindirim sistemine iyi geleceği söylenir. Sindirim sitemi sıkıntılı olanlar limon kabuğunu kaynatarak sıklıkla içebilir. Limon ağız kokusu için de birebirdir. Ayrıca limonla gargara yapılması ağız içine faydalı olacaktır. Ağızdaki yaraları tedavi etmek için kullanılan limon, bal ve nane karışımı öksürük problemine iyi gelir. Buruna çekildiği takdirde burun kanamasını durdurur.

limon
limon

Limonunun karaciğer için önemli olduğu ve karaciğeri rahatlattığı söylenir. Limon cilt için de oldukça yaralıdır. Ciltteki lekelerin ve sivilcelerin artmasına engel olur. Limon kullanılarak yapılan saç maskeleri saçı parlak gösterme etkisine sahiptir. Limon, maydanozla beraber kaynatılıp balla tatlandırılıp ılık içilirse idrar söktürücü etki yapar. Halsizliğe iyi geldiği söylenen limonun kansızlığa da faydası olduğu söylenir.

Bir cevap yazın