Beslenme

Nar Tanesi, Suyu ve Kabuğu Faydalı mı?

132Görüntülenme

Uzman diyetisyen Esra Kula, narın potasyum ve demir minerali ile C vitamini açısından oldukça zengin olduğunu ve nar tanesi ile kabuğunun da insan sağlığına yararlı olduğunu söyledi.

Antioksidan içeriği ile oldukça değerli bir meyve olan nar, mevsiminde yeterli miktarda tüketildiği zaman yeşil çayın antioksidan etkilerinden daha etkili sonuçlar yakalayabilmenizi sağlıyor.

nar meyvesi

Kalp damar sağlığınızı koruyabilen nar aynı zamanda tansiyon düşürme gibi sorunlarınıza da çare olabiliyor. Vitamin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklara da iyi gelen narı özellikle kış mevsiminde bol bol tüketmeniz tavsiye ediliyor.

İlaç Tedavilerinde Takviye Olarak Tüketebilirsiniz

Hastalık yaşayan kişilerin tedavi süreçleri içerisinde ilaçlarını kullanırken narı da destek olması açısından tüketmesi gerektiğini söyleyen Esra Kula narın faydaları hakkında şu sözleri söyledi:

“Nar, hasta olmayan ve normal sağlıklı kişiler için de koruyucu bir meyve olabiliyor. Dozuna dikkat ederek belirli sıklıklar ile narı tüketebilirsiniz. Burada önemli olan ilaçlarınızı kesip sadece nar tüketmiyor oluşunuzdur. İlaç tedavinize devam ederken bir takviye olarak narın kendisinden kabuğundan ve suyundan yararlanmaya devam edebilirsiniz.”

nar tanesi

Tansiyon hastalığına da iyi gelen narı 50 mililitre kadar yarım çay bardağına koyarak iki hafta boyunca tüketebilirsiniz. Miktarını ayarladığınız takdirde %5’lik bir tansiyon düşüklüğü elde edebilirsiniz. Narın kabuğundaki antioksidan etkiden yararlanarak da bir yeşil çaydan elde edebileceğiniz etkinin daha fazlasını nar sayesinde elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın