Beslenme

Protein İçeren Besinler Nelerdir?

1.42BinGörüntülenme

İçindekiler

Protein, tüm vücudun her noktasında yer alan hücrelerin temel ihtiyacı olan yapısal bir bileşendir. Vücudun ihtiyacı olan proteinin %10’luk kısmı vücut tarafından üretilir. Geri kalan ihtiyaçlar ise protein açısından zengin olan gıdalar ile vücuda alınmalıdır.

Hayvansal gıdaların büyük bir çoğunluğunda protein oranı fazlasıyla yüksektir. Ancak bu gıdalar arasında yer alan kırmızı etin dikkatli bir şekilde tüketilmesi gereklidir. Sosis, salam, tavuk ve kavurma gibi işlenmiş olan gıdaları da sadece proteinli oldukları için sık tüketmek sağlığınız açısından zararlıdır.

Bitkisel Gıdalar

Protein İçeren Besinler Nelerdir?
Protein İçeren Besinler Nelerdir?

Bunun yerine hayvansal gıdaların proteinlerinden faydalanabilmek için tavuk ve balık etinden yararlanmanız daha doğru olacaktır. Ayrıca süt, yoğurt, peynir ve yumurta gibi hayvansal gıdalar da proteini yüksek olan gıdalardır.

Eğer hayvansal gıdaları tüketmek istemiyorsanız ya da vejetaryen bir hayat biçiminiz var ise protein açısından zengin olan bitkisel gıdaları da tüketebilirsiniz. Ayrıca baklagiller arasında yer alan soya, fasulye ve tahıllar protein açısından zengin olan diğer gıdalar arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın