Beslenme

Rooibos Çayının Faydaları Nelerdir?

41Görüntülenme

Son zamanlarda adını sıkça doymaya başladığımız rooibos çayı aslında insan sağlığına kattığı sayısız yararı ile bilinen bir çay türüdür. Kafein içermediği için kafein içerikli diğer içecekler ile birlikte de içilebilen rooibos çayı özellikle cilt sağlığı açısından yararlanabileceğiniz bir çay türüdür.

Rooibos Çayı

Demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır ve çinko ile birlikte alfa hidroksi asit içeren rooibos çayı yan etkisi olmayan bitkisel çaylar arasında yer almaktadır. Özellikle spor ile uğraşan kişilerin kemik sağlığı için yararlanabileceği bu çay kalsiyum içeriği sayesinde eklem ağrısı gibi sıkıntılarınıza da çözüm sunabilmektedir.

Antioksidan özellikleri ile serbest radikallerin artışını durdurmayı başaran bu çay damarlarınızdaki kanın akışını da dengeler ve desteklemeye başlar. Böylelikle HDL kolesterol adı verilen iyi kolesterol egzersiz ve spor ile birlikte daha da hızlanır. Ayrıca kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL kolesterol seviyesinde de azalmalar yaşanır.

Rooibos Çayı Nedir

Rooibos Çayı Nasıl Tüketilmeli?

Damar sertliği, kalp krizi ve felç gibi ciddi sıkıntılara karşı da koruyucu etki sağlayabilen rooibos çayını sıcak su ile zorunda da değilsiniz. Rooibos çayını dilerseniz soğuk ile de tüketebilirsiniz. Susuzluğa karşı da iyi gelen bu çayı spor egzersizlerinizi yaptıktan sonra 1 kupa içerseniz kaybettiğiniz suyu sağlıklı bir şekilde geriye alabilirsiniz.

Kafein içermeyen bu çay herhangi bir şekilde uykusuzluk, huzursuzluk ve stres gibi yan etkilere yol açmamaktadır.

Bir cevap yazın