Güzellik

Selülitten Kurtulma Yolları

502Görüntülenme

Selülit, deri altında oluşan yağlara verilen isimdir. Selülit olan bölgede çukur oluşumu gözlenir ve o bölgeler buruşuktur. Ancak estetik görünmeyişi dışında vücuda zararlı olduğu hakkında bir bilgiye rastlanmaz. Selülit problemi olanlar görüntüsü hoş olmadığı için bu problemden kurtulmak isterler. Selülit, sadece kilolu kişilerde olmaz. Zayıf bayanlarda da bu probleme sıklıkla rastlanır.

selülit
selülit

Selülitin genetik olabileceği de söylenir. Bu probleme neden olan faktörler ele alındığında en önemli faktörün yanlış beslenme olduğu söyleniyor. Spor aktivitelerinin yapılmaması da selülit oluşmasına neden olan faktörlerden birisidir. Bunlara ek olarak hormonsal faktörler de söylenebilir. Vücuda alınan su miktarının az olması da selülit oluşumunu tetikler. Selülit oluşumu, ten rengine göre de farklılık gösterebilir. Özellikle ten rengi açık olanlarda daha sık rastlanabileceği düşünülür. Geçici çözüm olarak selülit olan bölgeleri kapatmak adına cilt fondötenleri temin edilebilir. Bu fondötenler selülit olan bölgelere uygulanabilir.

selülitten kurtulma yolları
selülitten kurtulma yolları

Ancak kesin bir sonuç almak daha önemlidir. Düzensiz beslenenler ve aşırı tuz tüketiminde bulunanlarda selülit olma olasılığı yüksektir. Sürekli topuklu ayakkabı giyilmesi selülit oluşmasına neden olur. Ayrıca vücudu çok saran kıyafetlerin tercih edilmemesi gerekir. Sigaranın vücuda zarar verdiği bilinen bir gerçektir. Vücuda bu denli zarar veren sigaranın selülit oluşumuna da neden olduğu bilinir. Aynı zamanda alkol de vücut yağ oranını arttırarak selülit oluşumuna neden olabilir.

Bir cevap yazın