Diyet Listesi

Şok Diyet Nedir?

564Görüntülenme

Şok diyet özellikle kadınlar arasında sıklıkla adını işittiğimiz bir diyet programı olup üç ya da beş günlük bir uygulama sonrasında her gün bir kilo vermeyi hedefler. Sağlık açısından zararları konuşulurken uygulaması da özelikle yaza girerken ya da özel davet öncelerinde sıklıkla başvurulan diyet programları arasında yer alıyor. Bu diyet programı istenen kiloya ulaşıldığında bırakılır. Bu programın sona erimi ile kişi normal hayatına devam eder.

şok diyet
şok diyet

Şok Diyetin Zararları Nelerdir?

Şok diyet uygulamasında bir ayda verilmesi normal olan kilolar oldukça kısa zamandan birden verilir. Vücut deformasyonları yaşanmansın yanı sıra insülin direncinde de değişimler olur. Şeker hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığın yaşanmasını sebep olabilen şok diyet uygulamaları ayrıca bırakılması sonrasında fazladan kilo alınması ile de sonuçlanabilir.

şok diyet nedir
şok diyet nedir

Şok diyet uygulaması sonrasında normal yemek düzenine dönen kişilerde kilo alımı birden yaşanır. Bu da mide ve bağırsak problemlerini beraberinde getirir. Kilonun yağ yerine kastan verilme sebebine dayalı olarak da güçsüzlük ve halsizlik yaşanır.

Bir cevap yazın