Türk mutfağı çok zengin ve kalorili bir mutfak. Lezzetli ve bol kepçe mutfağımız dikkatsizce davranıldığında kiloya ve çeşitli sağlık nedenlerine neden olabilir. Bunun anlamı lahmacun, kebap, mantı, köfte gibi meşhur Türk yemeklerinden mahrum kalmak değil tabi ki, sadece hafta da bir abartmadan tüketebilirsiniz.

Sabah: şekersiz çay, 2 kibrit kutusu kadar az yağlı peynir, 5 tane zeytin, bir kaşık bal ya da reçel, salata, bir dilim kepekli ekmek.

Diyet Önerileri Türk Usulü Diyet

Öğle: 5 köfte, et, tavuk ya da balık, 5 – 6 yemek kaşığı sebze yemeği veya 5 – 6 yemek kaşığı kurufasulye ya da nohut gibi kuru bakliyatlar, yağsız yeşil salata, 1 kase yağsız yoğurt, 2 dilim kepekli ekmek.

Ara: Bir kibrit kutusu kadar peynir, 1 adet galeta ya da meyve tabağı

Akşam: kibrit kutusu kadar peynir, 1 adet galeta ya da meyve tabağı

Menüdeki bazı besinleri başka besinlerle de değiştirebilirsiniz. Mesela; bir dilim ekmek yerine çorba ( bir kase), pilav yerine makarna ya da patates tercih edilebilir.

Diyet boyunca: domates, salatalık ve marul sınırsız tüketilebilir. Bununla birlikte şekersiz çay ve kahve de sınırsız. Tavsiye edilen içecek ise bitki çayları. Diyet boyunca asitli içeceklerden uzak durun. Meyveleri yemeklerden 2 saat sonra tüketmeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir