Sağlıklı Yaşam

Vücudun Zinde Olması için Kurubaklagillerin Faydaları

310Görüntülenme

Vücudu zinde tutabilmek için beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Yeterli düzeyde egzersizler yaparak ve düzenli beslenerek son derece sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Sağlıklı bir vücut için tüm zararlı etkenlerden kaçının. Kuru baklagiller vücuda son derece faydalı etkiler sünen gıda maddelerini içerir.  Vücudun güçlenmesine ve kemiklere güçlenmesine fayda sunan baklagilleri sıklıkla tüketmeye dikkat edin.

mercimek
mercimek

Nohut Nasıl Yarar Sağlar?

Nohut, protein kaynağı sunan kuru baklagillerden biridir. Nohut yapısında bulunan nişasta ve azot zenginliğiyle tanınır.  Ayrıca nohut, fosfor ve fosfat gibi mineralleri de içerir. Önemli kalsiyum kaynağı olarak da söylenebilir.  Nohut, bağırsakları yumuşatma konusunda yarar sağlar. Vücudu güçlendirme ve iştah açma gibi özelliklere de sahip olan iyi bir besin kaynağıdır.

Mercimeğin Sağladığı Yararlar

Mercimek, yeşil ve kırmızı mercimek olmak üzere Türk mutfağının vazgeçilmezi olan baklagiller arasında yer alır. Sağladığı yararlar bir hayli fazladır. Vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılar.  Gözlere fayda sağlar. Bağışıklık sistemi için de faydalıdır. B vitamini takviyesi yaptığı da söylenebilir.

nohut
nohut

Kuru Fasulyenin Sağladığı Yararlar

Kuru fasulye en önemli kuru baklagiller arasında yer alır. Kuru fasulyeye protein deposu benzetmesi de yapılmaktadır. Kuru fasulyenin kemiklerin güçlenmesinden faydası olduğu söylenir. Ayrıca sağladığı faydalar arasında sinirleri güçlendirme özelliği de yer alır.  Et yemeyi sevmeyenlerin protein ihtiyacını karşılayabilecek en önemli besin grubu olarak bilinir. Diyet yemeklerinde dahi kuru fasulyenin önerildiği bilinir.

Bir cevap yazın