Zayıflama

Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir?

340Görüntülenme

Mercimek tükettiğiniz zaman gündelik olarak aldığınız kalori miktarının azaldığını biliyor muydunuz? İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya sizler için yeşil mercimeğin mucizevi özelliklerini açıkladı.

yesil mercimek

Mercimek her şeyden önce iyi bir bitkisel protein kaynağıdır. Besinlerde ısı etkisi olarak adlandırılan mekanizma ile metabolizma hızı arttırılır. Böylelikle sindirim sistemine bağlı harcanmakta olan enerji arttığı için kilo verme süreciniz hızlanmaya başlar.

Protein kaynağı olan yeşil mercimek aynı zamanda karbonhidrat açısından da yararlıdır. Vücudunuza kaliteli şeker veren mercimek özellikle diyet yaparken gündelik kalori miktarınızı azaltmaya yardımcı olur.

yesil mercimek faydalari

Diyet Programınızdan Yeşil Mercimeği Eksik Etmeyin

Tek yönlü bir beslenme düzeniniz var ise yeterli şeker alamadığınız için halsizlik ve yorgunluk hissedebilirsiniz. Ancak salatalarınıza 2 yemek kaşığı kadar yeşil mercimek eklerseniz yeterli miktarda şekeri almış olursunuz. Böylelikle diyet yaparken yaşadığınız olumsuz durumlardan da kurtulmuş olursunuz.

Lif açısından zengin olan yeşil mercimek sayesinde midenizdeki besinler şişmeye ve tok hissetmenize yol açar. Böylelikle yeme ihtiyacınızı daha az hissetmeye başlarsınız. Ayrıca az yemek yiyerek tokluk hissini daha fazla elde edebilirsiniz.

Demir kaynağı olan yeşil mercimeği yumurta ve kıyma ile birlikte pişirdiğiniz zaman demir açısından daha da zengin bir hale getirebilirsiniz. Bol limonlu bir salata ile tüketebileceğiniz bu lezzetli yemek sayesinde diyet programınıza son derece faydalı ve farklı bir yiyecek daha eklemiş olursunuz.

Bir cevap yazın