Beslenme

Zeytinyağı Kilo Aldırır mı?

678Görüntülenme

Zeytinyağları, hafif bir yağ oranına sahip olan ancak kalori bakımından zengin besinlerdir. Ortalama 100 gramlık bir zeytinyağının içerisinde 850 kalori bulunmaktadır. Bu oran 1 gram zeytinyağında 8.5 kaloriye denk gelmektedir. Bu sebeple diyet yaparken zeytinyağı tüketimi kontrol altında tutulmalıdır.

Doğal tereyağları ile zeytinyağlarının kalori değerleri arasında herhangi bir fark yoktur. Fakat zeytinyağı sıvı bir yapıya sahip olduğu için sindirim açısından daha avantajlıdır.

Zeytinyağı Nasıl Kullanılmalı?

Zeytinyağı Kilo Aldırır mı?
Zeytinyağı Kilo Aldırır mı?

Yemeklerinizde ve salatalarınızda zeytinyağı kullanmak istiyorsanız 1 tatlı kaşığından daha fazla kullanmamalısınız. Böylelikle yağ oranlarını kontrol altında tutmuş olursunuz. Zayıflatma konusunda herhangi kesin bir bilgi yer almayan zeytinyağını dozunda kullandığınız zaman kilo almazsınız.

Oleik asit miktarı aşırı yüksek olan zeytinyağında %75 oranında oleik asit vardır. Sindirim ve kalp sağlığı açısından yararlı olan bu oranlar aynı zamanda A ve E vitamini açısından da vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılar. LDL olarak adlandırılan zararlı kolesterolü de zeytinyağı kullanarak önleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken her zaman dozunda kullanmanız gerektiğidir.

Bir cevap yazın